How much do things cost in Australia

Welcome to Part 3 of my Australian weekly wage series. If you checked out my prior posts on the finances of living in Australia you may want to know how much things cost. Here’s some 2018 prices off list from my recent shopping trip at one of the major grocery stores. Some of the items where on special hence by indicated dual pricing in the list. This is a very basic budget and don’t expect to gain any weight!

Milk 2L $4.80 cheap milk is lower quality$2
Bread 1 loaf $4 as the dough is not imported.
Eggs 12 $4. 95  usually $6.75 – branded free range cause you need to save the chickens and no idea where the non-branded eggs come from.
Chicken $16 for 1 Kilo free range Ozzie as no idea where the non-branded stuff comes from.
Oats $3.85 as it’s low GI and on special.
Beef mince $9 for a store brand.
Apples 1Kg $4 for store brand.
Bananas 1Kg $4 for generic brand.
Butter $5 European brand as they don’t do GM food.
Jam $5.40 boutique band as it’s not from China.
Tim Tam $2,50 as it’s on special.
Biscuits $3.50 as I was hungry.
Instant coffee $11 branded.
Toothpaste large $5.50 branded.
Misc items: $20 eg. mints, snacks, cheese

Ironically it basically costs $99.50 and this is a single person’s food budget and doesn’t include lunch when working and edible luxuries. If you do sports or  health related activity you will need to spend more.

In summary, food or grocery prices in Australia are quite expensive in 2018 regardless where you shop relative to the average weekly wage. Going out for dinner or takeaway is even more so. I can also say generally that cheaper price definitely means lower quality. I will probably do a comparison in a later post.