Life in Australia – Coffee and Food Court

Welcome to Part 4 of my Australian weekly wage series. I’m thinking of renaming this series how to survive in Australia on the average weekly wage. This week I’m detailing the costs of having a simple lunch and coffee break in Australia. In this scenario is the local shop’s food court for a catch up.

If you checked out my prior posts on the finances of living in Australia you may want to know how much other things cost. Shopping for food as detailed last week usually means going to the shops and once there it’s a place where I catch up with friends.

Coffee and cake is something I enjoy but is nothing special at this location, the price approximates:
Coffee take-away or in a cup medium size – Up to $4.50
Cake – Banana or other – Up to $4.50

Lunch was a visit the food court’s Chinese shop whilst friends decided that McDonald’s was the choice.
The cost of Chinese takeaway was approx $12.
Additional drinks cost $4-5 for any soft drink.
McDonald’s Big Mac Meal deal was Approx $10 for the regular size.
Any other take away choice will cost about the same amount of money.

In summary the cafe and food court meal cost approx $20 and were not special in terms of taste or location.  To be completely honest it wasn’t a cheap outing relative to the cost of other things.

How much do things cost in Australia

Welcome to Part 3 of my Australian weekly wage series. If you checked out my prior posts on the finances of living in Australia you may want to know how much things cost. Here’s some 2018 prices off list from my recent shopping trip at one of the major grocery stores. Some of the items where on special hence by indicated dual pricing in the list. This is a very basic budget and don’t expect to gain any weight!

Milk 2L $4.80 cheap milk is lower quality$2
Bread 1 loaf $4 as the dough is not imported.
Eggs 12 $4. 95  usually $6.75 – branded free range cause you need to save the chickens and no idea where the non-branded eggs come from.
Chicken $16 for 1 Kilo free range Ozzie as no idea where the non-branded stuff comes from.
Oats $3.85 as it’s low GI and on special.
Beef mince $9 for a store brand.
Apples 1Kg $4 for store brand.
Bananas 1Kg $4 for generic brand.
Butter $5 European brand as they don’t do GM food.
Jam $5.40 boutique band as it’s not from China.
Tim Tam $2,50 as it’s on special.
Biscuits $3.50 as I was hungry.
Instant coffee $11 branded.
Toothpaste large $5.50 branded.
Misc items: $20 eg. mints, snacks, cheese

Ironically it basically costs $99.50 and this is a single person’s food budget and doesn’t include lunch when working and edible luxuries. If you do sports or  health related activity you will need to spend more.

In summary, food or grocery prices in Australia are quite expensive in 2018 regardless where you shop relative to the average weekly wage. Going out for dinner or takeaway is even more so. I can also say generally that cheaper price definitely means lower quality. I will probably do a comparison in a later post.